چند چالش بورس

توسط : trader_esf1|شنبه, 24 اسفند,1398

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، آخرین هفته سال جاری بورس در حالی با شاخص 520 هزار و 211 واحدی شروع می شود که درباره روزهای گذشته و پیش بینی 5 روز کاری پایان سال ، کارگزاری آبان اعلام کرد: بورس ایران در هفته گذشته متاثر از افت بازارهای جهانی با افت قابل توجه فشار فروش در گروه های بزرگ و کالا محور روبرو بود.

در بازارهای جهانی هم وضعیت پیچیده ای برقرار است و شاخص بورس ها در سرتاسر دنیا ، افت های سنگینی را متحمل شده اند. شیوع وسیع ویروس کرونا هر روز ابعاد گسترده تری نشان می دهد و حتی شخصیت ها و افراد تاثیر گذار سیاسی نیز (مانند رئیس جمهور برزیل و شاید هم ترامپ) از این اپیدمی در امان نیستند.

به همین دلیل سطح مراودات کشورها در حال کاهش بوده و بازارهای وضعیت جدیدی را تجربه می کنند. دارایی ها امن نیز دیگر به امنی سابق نیستند و طلا و نقره و رمز ارزها نیز افت های سنگینی را تجربه می کنند. طرح های حمایتی دولت ها هم نتوانسته بازارها را آرام کند و هر چند دیروز رشد قیمت ها در بازارهای سهام و کالا رخ داد اما با گذشت چند ساعت مجددا بازارها به وضعیت ترس باز گشتند.

در بازار داخلی ارز نیز ، کاهش سطح تقاضا منجر به نوسان محدود شده و همچنان قیمت دلار پایین تر از سطح 15700 تومان در نوسان است.

اما در بازار سهام، گروه های بزرگ به احتمال زیاد این هفته نیز روندی پر عرضه را سپری کنند. گروه فلزات اساسی در واکنش به قیمت نفت ، روندی با ثبات تر داشته اند و حفظ دلار در این سطح می تواند نمادهای وابسته را با ثبات بیشتری همراه کند. هر چند فشار احتمالی فروش در ابتدای هفته احتمالا جو عمومی بازار و عمده نمادها را متاثر کند.

نمادهای دو گروه بانک و خودرو هم به دلیل افزایش سرمایه همچنان می توانند مورد توجه بازار باشند . در دیگر گروه ها نیز می توان صرفا به روند تک سهم ها خوش بین بود.

بازار در هفته پایانی سال 98 با توجه به مواردی همچون شیوع کرونا ، نیاز به نقدینگی و تمایل به نقد شدن بخشی از سبد سهام قبل از تعطیلات، افت سنگین بازارهای جهانی، احتمال عرضه اولیه با نیاز بالا به نقدینگی و احتمال تعطیلی زودتر از موعد با چالش های زیادی روبرو بوده و باید دید نقدینگی سنگین بازار و انتظارات تورمی سال جدید می تواند در مقابل افت قیمت های جهانی، بازار را حفظ کند و یا به ناچار باید شاهد افت همسو با دیگر کشورها بود ؟

کلمات کلیدی:

آدرس: تهران میدان ونک،خیابان گاندی جنوبی ،خیابان پنجم ،پلاک ۲۰   تلفن: ۸۸۲۰۳۳۱۱   فكس: ۸۸۲۰۹۶۷۰   فكس بخش مالی :۸۸۸۷۲۹۵۸

کلیه حقوق این سایت مربوط به شرکت کارگزاری ارگ هومن می باشد