افزایش سرمایه "خصدرا"

توسط : trader_esf1|چهارشنبه, 06 شهریور,1398

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت صدرا از آغاز دهه 80 ، یکی از معروف ترین سهام و معروف به جوجه اردک زشت بازار بود که بعد از رشد قیمت از 271 تومان در آذر 80 به بیش از 1400 تومان در سال 81  و سپس حدود 4550 تومان در سال 82 مورد توجه ویژه سرمایه گذاران قرار گرفت و برای مدت ها سهم اول بورس بود.

اما بادبان های این شرکت بعد از خرید بلوک 35 درصدی سهام توسط سرمایه گذاری بانک ملی در بهمن 82 ، تغییر دولت ، خروج بانک ملی و ورود مجموعه ایی دیگر، بدهی سنگین ، سوء مدیریت وقت ، تحریم ها ، ریزش قیمت سهم به کمتر از 100 و حتی 50 تومان ... سال به سال پایین تر آمد تا اینکه مهر 96 بعد از 11 سال حضور از بورس اخراج و راهی پرریسک ترین بازار یعنی بازار پایه فرابورس شد .

با این همه "خصدرا" به دلیل سابقه عالی و جایگاه ویژه در صنعت دریایی ، دوام آورد و قادر به خروج از وضعیت بحرانی شد و طی سال های اخیر از زیان سنگین به سود رسید و بهای سهام آن از 1700 تومان هم عبور کرد و درحالی از 26 تیر به دلیل برگزاری مجمع سالانه با توقف نماد روبرو است که برنامه افزایش 1666 درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها را داده تا شاید به شرکتی 4 هزار میلیارد تومانی تبدیل شود.

در این رابطه ، محسن صمدی مدیران این شرکت 150 میلیارد تومانی توضیح داد:  از آنجا که شرکت از سال گذشته موضوع تجدید ارزیابی دارایی ها را در نظر داشته ، برآورد میزان مازاد تجدید ارزیابی و کفایت آن جهت خروج از شمولیت ماده 141 قانون تجارت ، همواره از نگرانی های مدیریت بوده است.

به همین منظور فهرست کامل اموال و دارایی های ثابت شرکت به همراه مشخصات فنی و معیارهای مورد نیاز ، توسط خبرگان و کارشناسان داخلی شرکت مورد ارزیابی قرارگرفته و کارشناسان داخلی شرکت مبلغ مازاد تجدید ارزیابی را 2500 میلیارد تومان برآورد کردند که این رقم تاکنون به تایید کارشناسان رسمی دادگستری نرسیده است.

این امر مدیریت را متقاعد ساخت تا از کانون کارشناسان رسمی جهت ارزیابی دارایی ها دعوت به عمل آورد. کانون کارشناسان رسمی دادگستری تهران ، 15 کارشناس در 5 رشته را به شرکت معرفی کرده که طی اطلاعیه افشا اطلاعات با اهمیت در 25 تیر 98 در سامانه کدال اطلاع رسانی شده است.

کارشناسان مربوطه در حال انجام ارزیابی اموال و دارایی های ثابت شرکت بوده و پس از اتمام فرآیند ارزیابی و ارائه گزارش کارشناسان رسمی ، بر اساس مبلغ رسمی کارشناسی شده ، طرح توجیهی افزایش سرمایه تهیه و پس از تصویب هیئت مدیره و تایید حسابرس ، جهت اخذ مجوز لازم به سازمان بورس ارائه خواهد شد.

کلمات کلیدی:

آدرس: تهران میدان ونک،خیابان گاندی جنوبی ،خیابان پنجم ،پلاک ۲۰   تلفن: ۸۸۲۰۳۳۱۱   فكس: ۸۸۲۰۹۶۷۰   فكس بخش مالی :۸۸۸۷۲۹۵۸

کلیه حقوق این سایت مربوط به شرکت کارگزاری ارگ هومن می باشد