مشخصات جامع شرکت آماده عرضه اولیه

توسط : trader_esf1|چهارشنبه, 22 خرداد,1398

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت دارویی ره آورد تامین به عنوان صد و سیزدهمین شرکت در بازار دوم فرابورس و در گروه مواد و محصولات دارویی درج و آماده عرضه اولیه ۲۰ درصدی سهام پس از معرفی مدیران شد.

طبق بررسی های بورس پرس، "درهآور" ۱۱ آبان سال ۸۳ ثبت و از همین تاریخ فعالیت را آغاز کرد و با در اختیار داشتن سهم یک درصدی در بازار جهانی تولید کننده انحصاری مواد اولیه پلیمری در ایران و خاورمیانه است.

محصولات شرکت شامل ‏PVP با گریدهای متنوع، پودر PVPI، سلوشن و بتادین، پودر RT.Film هستند.سهم فروش محصولات شرکت در بازار داخل معادل ۹۵ درصد است، لذا محصولات شرکت انحصاری است.

سرمایه اولیه شرکت در بدو تاسیس ۱۰ میلیون تومان بوده که طی سه مرحله افزایش سرمایه به ۲۰ میلیارد تومان رسیده است.این شرکت با ۱۲۲ نیروی انسانی، ۹۹.۹ درصد سهام آن متعلق به سرمایه گذاری دارویی تامین(تیپیکو) و شرکت های اوزان، توفیق دارو، داروی اکسیر و توزیع داروپخش هر کدام سهم ۰.۰۰۱۶۶ درصدی دارا هستند.مرکز اصلی شرکت واقع در تهران و کارخانه در شهرستان ساوه شهرک صنعتی کاوه واقع شده و در حال حاضر شرکت جز واحدهای تجاری فرعی سرمایه گذاری دارویی تامین به شمار می رود.

موضوع فعالیت شرکت

موضوع فعالیت شرکت طبق مفاد ماده ۲ اساسنامه شامل تولید و بسته بندی اشکال مختلف دارویی و مواد اولیه دارویی، شیمیایی آرایشی، بهداشتی و سایر محصولات مشابه و تهیه و تامین کلیه مواد و وسایل، دستگاه ها و ماشین آلات مورد نیاز از داخل و خارج، فروش تولیدات و نتایج تحقیقات و فناوری های حاصله در بازارهای داخلی و صادرات آن به خارج، مشارکت و سرمایه گذاری و سرمایه پذیری در شرکت های داخلی و خارجی از طریق تعهد و خرید سهام سایر شرکت ها و هرگونه عملیات صنعتی، بازرگانی، مالی و تجاری که به طور مستقیم و غیر مستقیم با هر یک از موضوعات فوق مرتبط باشد، است.

اهداف شرکت از حضور در بازار سرمایه

۱. در راستای اجرای سیاست های کلی نظام، دولت، وزارت رفاه و مجموعه شستا، جهت عمومی سازی شرکت های زیر مجموعه

۲. شفافیت اطلاعاتی: با توجه به اطلاعات مالی شرکت های پذیرفته شده در سایت رسمی سازمان بورس و فرابورس و دسترسی عموم علاقه‌مندان و ذینفعان به اطلاعات قابل اتکا و استاندارد شده ،مخاطبان شرکت افزایش یافته و افراد حقیقی یا حقوقی بیشتری به سرمایه گذاری در شرکت ترغیب می شوند.

۳. معافیت مالیاتی: شرکت های پذیرفته شده در فرابورس امکان برخورداری از معافیت مالیاتی تا ۱۰ درصد درآمد را پس از پذیرش و عرضه سهام در فرابورس دارا و شرکت های حاضر در بازار پایه از شمول این ماده مستثنی هستند.

۴. قرار گرفتن در فهرست شرکت های معتبر: با توجه به انعکاس اخبار و قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در سایت رسمی فرابورس، رسانه‌ها و سایر پایگاه‌های اطلاع‌رسانی، نام و برند شرکت های حاضر در فرابورس به صورت روزانه منتشر شده و موجب معرفی شرکت به آحاد جامعه سرمایه‌گذاران مشتریان و سایر افراد ذینفع می شود.

۵. توثیق سهام: شبکه بانکی، سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس یا فرابورس را به عنوان دارایی قابل قبول به منظور وثیقه گذاری و اخذ تسهیلات به رسمیت می شناسد. از این رو، سهامداران عمده و سایر سهامداران شرکت ها می تواند از طریق توثیق سهام شرکت متبوع، نسبت به اخذ تسهیلات اقدام کنند.

۶. استفاده از ابزارهای بدهی و تامین مالی

برنامه های آتی افق پنج ساله

این شرکت تامین کننده ۱۰۰ درصد مواد اولیه پلیمری مصرفی در صنایع داروسازی با تولید بیش از ۷۰۰ تن محصول شامل انواع PVP،PVPI، RT.FILM، RT.COAT با گرید های متنوع دارویی( انسانی و دامی)، آرایشی و بهداشتی و ضدعفونی کننده ها بوده که علاوه بر تامین نیازهای داخلی، مازاد تولید به کشورهای آلمان جمهوری چک و ترکیه صادر می شود.

از جمله فعالیت های فناوری شرکت، خرید دانش فنی تولید NVP و PVP شرکت ژژ یانگ چین در سال ۸۴ است که با اتکا بر تجربه و دانش فنی نیروی انسانی در واحد تحقیق و توسعه و امکانات موجود، دانش فنی تولید RT.FILM، RT.COAT و PVPI حاصل شده و به مرحله تولید انبوه رسیده است.فن‌آوری شرکت از بیشترین سطوح فناوری در ایران بوده هرچند که نسبت به رقبای خارجی پیشرفته تر نیست.

سهم بازار محصولات داخلی

راهبردها ،اهداف کلی و برنامه های استراتژیک

شرکت دارویی ره آورد تامین در نظر دارد ضمن تکمیل سبد محصولات فعلی، زمینه فعالیت را با استفاده از امکانات نوین ارتباطات و شرکت در نمایشگاه های تخصصی به منظور توسعه و دستیابی به بازارهای جدید و بین المللی گسترش دهد.

این شرکت مصمم است با استفاده از فناوری‌های پیشرفته با احتساب حفظ محیط زیست و سلامت و ارتقاء دانش نیروی انسانی، یکی از بزرگترین تامین کنندگان مواد اولیه دارویی پلیمری و ضد عفونی کننده ها در ایران بوده و با تولید محصولات جدید، تامین کننده بخشی از نیازهای صنایع دارویی، آرایشی و بهداشتی باشد.

رعایت حقوق مشتری، پایبند بودن به آیین نامه های سازمانی، کسب رضایت سایر گروه های ذینفع از جمله کارکنان، تامین کنندگان مواد اولیه و تجهیزات، سهامداران و جامعه از اهداف شرکت است.

شرکت دارویی ره آورد تامین در برقراری ارتباط با شرکت های همکار داخلی و خارجی به منظور ارتقای کیفیت محصولات مشارکت نوآوری و بهره وری و تحقیقات از هیچ کوششی مضایقه نخواهد کرد.

ظرفیت و معرفی محصولات تولیدی

مقادیر تولید شرکت برای سال مالی منتهی به اسفند ۹۷

دوره ساخت محصول نیز بطور کامل طبق نسبت های فعالیت در سال ۹۷ شامل ۳۳۳ روز است که نسبت به سال قبل کاهش دارد، همچنین دوره گردش عملیات در پایان سال ۹۷ شامل ۴۳۱ روز( سال قبل به مدت ۵۶۰ روز) است که نسبت به سال قبل کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

از عوامل عمده کاهش می‌توان به کاهش دوره وصول مطالبات ناشی از پیگیری از وصول طلب و نقد فروشی محصولات شرکت اشاره کرد. به علاوه سیاست شرکت با توجه به کمبود نقدینگی از طریق خریدهای خارجی عمدتا خرید گرانول بوتیرولاکتون در ازای پرداخت حدود نصف قیمت نرمال وینیل پیرولیدون و برای یک سال آتی بوده است.برای تولید نرمال وینیل پیرولیدون از گرانول بوتیرولاکتون وارداتی و منو اتانول آمین خریداری شده از پتروشیمی شازند استفاده می شود.

فروش محصولات تولیدی

عمده خرید مواد اولیه در سه سال اخیر مربوط به نرمال وینیل پیرولیدون است که این ماده وارداتی بوده و از چین تهیه می شود. بیش از ۸۰ درصد از مواد اولیه مصرفی شرکت وارداتی است و نرخ برابری ارز تخصیص داده شده توسط دولت برای خرید مواد اولیه ۴۲۰۰ تومان است.

کلیه نرخ های مواد اولیه خریداری شده خارجی و اساس نرخ های جهانی و خریدهای داخلی نیز بر اساس نرخ مصوب هیئت مدیره شرکت‌ها و در مورد پتروشیمی شازند بر اساس نرخ بورس خریداری می‌شود.

روش قیمت گذاری محصولات

الف- قیمت تمام شده محصول: از آنجایی که عمده اقلام تشکیل دهنده قیمت تمام شده محصولات تولیدی را واردات مواد اولیه شامل نرمال وینیل پیرولیدون، گاما بوتیرولاکتون و یا تشکیل می دهند، لذا تابعی از نرخ ارز دولتی بوده و نوسانات نرخ ارز تأثیر مهمی برای قیمت‌گذاری محصولات دارد. مضاف بر اینکه افزایش سطح عمومی قیمت‌ها و حامل‌های انرژی مثل برق، سوخت، آب و افزایش حقوق و دستمزد در جذب بخشنامه های وزارت رفاه نیز در تعیین نرخ مصوب محصولات تأثیر بسزایی دارند.

ب- قیمت رقبا در بازار: نظر به اینکه محصولات تولیدی شرکت قابل رقابت با محصولات خارجی بوده و با توجه به اینکه عمدتا نیازهای داخلی از محل تولیدات این شرکت تامین می شود، بعضا مشاهده شده شرکت های بازرگانی مبادرت به واردات کالا کرده و لذا قیمت گذاری محصول باید طوری صورت پذیرد که قیمت محصولات جذاب تر از قیمت های وارداتی باشند.

ج- نظارت سازمان غذا و دارو: با توجه به اینکه مواد اولیه وارداتی شرکت عمدتاً از محل ارز دولتی و تحت نظارت سازمان غذا و دارو تهیه می شود، هرگونه افزایش قیمت محصولات تولیدی نیز تحت نظارت آن سازمان بوده و طبق توافق صورت گرفته با انجمن مواد اولیه، هرگونه افزایش با تایید کلیه تولیدکنندگان، مبنای محاسبه قرار می گیرد. در نهایت پس از توافق هرگونه افزایش قیمت محصولات تولیدی در هیئت مدیره شرکت دارویی ره آورد تامین به تصویب می‌رسد.

مانده مطالبات شرکت

مانده مطالبات شرکت در پایان سال ۹۷ به مبلغ هفت میلیارد تومان( سال قبل ۱۸.۸ میلیارد تومان) است که دوره وصول مطالبات با توجه به شرایط نقدینگی کاهش یافته است به عبارتی دوره وصول در سال ۹۷ شامل ۹۸ روز است.

دعاوی حقوقی با اهمیت

دعاوی حقوقی با اهمیت شامل دو مورد است که اقامه دعوا توسط شرکت صورت پذیرفته و توسط واحد حقوقی در دست پیگیری است.

۱. درخواست طلب ۶۳۱.۴ میلیون تومانی شرکت از لابراتوارهای شفا که موضوع در جریان دادرسی و احکام مربوطه صادر شده است.

۲. درخواست طلب به مبلغ ۳۳ میلیون تومان از شرکت هارون نصیر که در دست پیگیری است و احکام مربوط نیز صادر شده است.

برنامه های آتی

برنامه های آتی مورد نظر هیات مدیره شامل افزایش بهره وری کل، افزایش صادرات، به روز نگه داشتن استاندارد تولید آخرین مدل جهانی، تولید و فروش محصولات با گرید های مختلف و ایجاد حق انتخاب برای مشتری، ورود به بازار های آرایشی؛ بهداشتی و صنعتی، افزایش فروش و سهم بازار، تبلیغات بیشتر و در دسترس بودن آسانتر برای مصرف کنندگان، جمع آوری اطلاعات میدانی و رصد دائمی بازار، کاهش هزینه ها و قیمت تمام شده محصولات برای رقابت و حضور در بازارهای بین المللی و تامین و ذخیره سازی مناسب مواد اولیه به منظور صادرات، ارتقاء کیفیت و ارائه خدمات مورد نیاز و افزایش رضایت مندی مشتریان، اخذ گواهینامه های مورد نیاز GMP و پروانه تولید برای کلیه محصولات تولیدی، جایگزینی سولوشن در برخی انواع PVP، تولید محصولات جدید و بزرگ کردن مقیاس شرکت از طریق افزایش سرمایه و سه پروژه ایجادی و توسعه شامل تغییر روش NVP، تولید لویمر افزایش ظرفیت PVP می شود.

صورت سود و زیان